Jak działa lampa solarna – ładowanie w cieniu, konserwacja, naprawa
9 października 2024Światło ciepłe czy zimne? A może neutralne? To, na jakie się zdecydujemy, będzie miało ogromny wpływ na komfort korzystania z pomieszczenia, zarówno pod względem naszego samopoczucia, jak i funkcjonalności wnętrza. Dobór barwy światła powinien być bowiem uzależniony między innymi od jego przeznaczenia – tak, aby mogło dobrze spełniać swoje zadanie. Jaka barwa światła do salonu, a jaka do sypialni, łazienki czy biura? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule!
Światło ciepłe czy zimne – od czego zależy barwa światła?
Barwa światła może być ciepła, zimna bądź neutralna, co jest zależne od parametru, jakim jest temperatura barwowa, którą mierzy się w Kelwinach. Ich ilość wpływa na to, czy światło emitowane przez lampy domowe będzie sprzyjało odpoczynkowi, czy też pracy i koncentracji. O ciepłym świetle LED mówimy wówczas, gdy ilość Kelwinów wynosi średnio 3 tysiące, natomiast gdy wartość ta sięga 5-6 tysięcy, mamy do czynienia ze światłem zimnym. Jeśli natomiast zdecydujemy się na temperaturę barwową w okolicach 4 tysięcy Kelwinów, otrzymamy neutralną barwę światła.
Jaka barwa światła do salonu?
Zastanawiając się, jaką barwę światła do salonu wybrać, powinniśmy mieć na uwadze przede wszystkim atmosferę, jakiej oczekujemy od tego pomieszczenia. Najczęściej służy nam ono do odpoczynku – w związku z tym eksperci zalecają wybór ciepłego światła LED, które z jednej strony pozwoli się wyciszyć, z drugiej zaś cechuje się długą żywotnością i pozwala zaoszczędzić na rachunkach, jako że czerpią mniej energii w porównaniu z tradycyjnymi źródłami światła.
Jaka barwa światła do biura?
Atmosfera panująca w miejscu przeznaczonym do pracy czy nauki powinna sprzyjać koncentracji i niwelować zmęczenie. Takie działanie wykazują neutralna oraz zimna barwa światła, przy czym najczęściej w biurach wykorzystuje się tę pierwszą. Warto pamiętać, że bardzo zimne światło działa ożywczo, lecz jednocześnie u niektórych osób może powodować poczucie przytłoczenia i nadmiernie męczyć wzrok. W związku z tym, jeśli zastanawiasz się, jaka barwa światła do biura będzie odpowiednia, warto obserwować swoje reakcje na konkretne temperatury barwowe i zdecydować się na taką, która odpowiada indywidualnym potrzebom.
Jaka barwa światła do sypialni?
Podobnie jak w przypadku salonu w sypialni jako główne źródło oświetlenia najlepiej sprawdzi się światło ciepłe, nieco rozproszone. Będzie ono sprzyjało relaksowi i wyciszało, czym przyczyni się do lepszej jakości snu. Bardzo często jednak w sypialni i innych pomieszczeniach posiadamy wydzielone strefy do odmiennych aktywności – przykładowo w pokoju dziennym może to być miejsce do czytania, natomiast w sypialni toaletka, przy której wykonujemy codzienny makijaż.
Jeżeli tak jest również w Twoim przypadku, zdecyduj się na zróżnicowanie barw światła w pomieszczeniu, w zależności od przeznaczenia danych stref. Przyjmuje się, że do czytania najlepsza będzie temperatura barwowa w zakresie od 3,5 do 5 tysięcy Kelwinów, natomiast w przypadku oświetlenia toaletki optymalne będzie światło neutralne. O ile więc nasze zalecenia odnoszą się do głównego źródła światła w pomieszczeniu, najczęściej lampy wiszącej, tak w kinkietach, lampkach stolikowych czy stojących możemy zdecydować się na inną temperaturę barwową.
Jaka barwa światła do pokoju dziecka?
Świetnym przykładem pomieszczenia, które pełni na co dzień wiele funkcji, jest pokój dziecięcy. W tym przypadku planowanie oświetlenia wewnętrznego wymaga zastosowania różnych źródeł światła o zróżnicowanej temperaturze barwowej w zależności od przeznaczenia danej strefy wnętrza. Lampka nocna powinna więc emitować światło ciepłe, natomiast ta na biurku, przy której dziecko będzie odrabiać lekcje czy rysować, powinna dawać neutralne lub bardziej chłodne światło.
Pamiętajmy jednak, że odbiór temperatury barwowej może być różny w zależności od osoby, dlatego warto obserwować swoje reakcje i samopoczucie w ich obliczu. Również samo rozmieszczenie lamp należy zaplanować w taki sposób, aby oświetlenie było dla nas przyjemne, dobrze spełniało swoją funkcję i nie męczyło wzroku.